TATRANSKÝ [NE]PORIADOK

Návštevný poriadok TANAP-u vizuálne.

Zvoľ športovú aktivitu:
Zvoľ dátum:
16.3. 1.1. 31.12.
16.3.
... mapa ukazuje, kam smieš vtedy ísť.

Horolezectvo

Liezť sa môže len vo vyhradených areáloch a lokalitách . Na prístup do nich môžeš využiť značené turistické chodníky a neznačené chodníky / trasy. Niektoré oblasti (Kriváň a Mlynár) sú časovo obmedzené. Na lezenie potrebuješ bumážku, ktorá preukazuje, že si členom horolezeckého klubu.

Vo vyhradených areáloch môžeš ísť aj mimo turistického chodníka, ale len za účelom nástupu na horolezeckú túru, v zime môžeš na to použiť aj lyže (ale len v období, keď je dovolená turistika na lyžiach). Túra musí mať obtiažnosť aspoň III. UIAA, výstroj je samozrejmosťou (môže ju skontrolovať strážca). Na trajdanie sa len tak mimo chodníka, či už pešo alebo na lyžiach, horolezecká bumážka nestačí.

Ak chceš ísť napríklad na Gerlach normálkou, nemôžeš ani keby si bol Reinhold Messner. Môžeš jedine s horským vodcom. Individuálne ľahké horolezectvo (vysokohorská turistika) je v slovenských Tatrách prakticky zakázané. Je tu ešte možnosť zúčastniť sa výcviku pod dohľadom inštruktora nejakého slovenského VHT klubu, ale samostatne ísť po tom aj tak nesmieš.

Stanovanie je pre horolezcov s bumážkou povolené na vyhradených miestach.

Môžeš ísť len počas dennej doby (od hodiny po východe po hodinu pred západom slnka). V Poľsku je toto obmedzenie o 2 hodiny kratšie (od východu po západ slnka) a platí od 1. marca do 30. novembra.

© OpenStreetMap, SRTM, © OpenTopoMap (CC-BY-SA)