TATRANSKÝ [NE]PORIADOK

Návštevný poriadok TANAP-u vizuálne.

Zvoľ športovú aktivitu:
Zvoľ dátum:
16.3. 15.4. 15.12.
16.3.
... mapa ukazuje, kam smieš vtedy ísť.

Lyžiarska turistika (skialpinizmus)

Na lyžiach sa môžeš pohybovať len po vyhradených trasách a areáloch. . Na prístup do nich môžeš využiť vybrané turistické chodníky . Chodci majú prednosť. Lyžiarska turistika je na Slovensku dovolená v období vyznačenom zelenou farbou hore na časovej osi.

V Poľsku môžeš využiť otvorené chodníky a vyhradené lyžiarske trasy . Prístup pre lyžiarov sa v Poľsku uzatvára operatívne podľa toho, kedy sa vyhrabávajú svište po zimnom spánku. Jediná výnimka je výstup na Rysy. Svište vychádzajú z nôr väčšinou koncom apríla (tak to je zohľadnené v mape). Môže to byť napríklad už 25. apríla (rok 2016), alebo až 12. mája (rok 2015). Hrubá snehová pokrývka svišťom nevadí, noru majú hocikedy aj uprostred veľkého snehového poľa.

Môžeš ísť len počas dennej doby (od hodiny po východe po hodinu pred západom slnka). V Poľsku je toto obmedzenie o 2 hodiny kratšie (od východu po západ slnka) a platí od 1. marca do 30. novembra.

Po zjazdovkách sa môžeš pohybovať, len keď sú otvorené pre lyžiarov. Stúpať smerom hore môžeš len v označených koridoroch , alebo za okrajom zjazdovky.

Áno, väčšina klasických skialpinistických túr je v slovenských Tatrách ilegálna. Vo Vysokých napríklad Filmársky žľab, Sedielko, Svišťový štít, Malý závrat a Generál, Slavkovský štít, časť tzv. haute route cez Železnú bránu a Prielom, Velická dolina, Vysoká, Volí chrbát, Rysy, sedlo Váha, Končistá cez Lúčne sedlo, Kôprovský štít, Satanovo sedlo, Patria, Štrbský štít, Bystrá lávka, Kriváň, ...

Formálne podľa zákona by si dokonca nemal ani po chodníkoch, kde je v zime dovolené bežkovanie. Napríklad cesta na Sliezsky dom, chatu Plesnivec alebo Popradské pleso. Väčšinou tam ale nebudeš mať problém.

Zjazdové lyžovanie

Lyžovať sa smie len po zjazdovkách počas otváracích hodín lyžiarskeho strediska. Mimo zjazdovku lyžovať je zakázané (áno, napríklad aj zjazd Kartárikom).

Beh na lyžiach

Na bežkách sa môžeš pohybovať po značených bežkárskych trasách . Dobre poslúžia tiež lesné cesty a chodníky pre chodcov popri ceste Slobody. Môžeš sa pohybovať aj po vybraných turistických chodníkoch označených a . Pozor, to, že je to v tejto mape označené ako legálne, neznamená, že je to na bežky aj vhodné! Väčšina chodníkov má vysokohorský charakter a môžu byť nebezpečné (ľad, strmosť). Turistické chodníky nie sú v zime nijako upravované.

© OpenStreetMap, SRTM, © OpenTopoMap (CC-BY-SA)