TATRANSKÝ [NE]PORIADOK

Návštevný poriadok TANAP-u vizuálne.

Zvoľ športovú aktivitu:
Zvoľ dátum:
16.3. 15.4. 15.12.
16.3.
... mapa ukazuje, kam smieš vtedy ísť.

Lyžiarska turistika a skialpinizmus (návrh)

Na lyžiach budeš môcť pohybovať len po vyhradených trasách a v areáloch zimnej turistiky . Ďalej budeš môcť využiť v zime otvorené turistické chodníky . Chodci majú prednosť. Lyžiarska turistika bude na Slovensku dovolená v období vyznačenom zelenou farbou hore na časovej osi.

V Poľsku môžeš využiť otvorené chodníky a vyhradené lyžiarske trasy . Prístup pre lyžiarov sa v Poľsku uzatvára operatívne podľa toho, kedy sa vyhrabávajú svište po zimnom spánku. Jediná výnimka je výstup na Rysy. Svište vychádzajú z nôr väčšinou koncom apríla (tak to je zohľadnené v mape). Môže to byť napríklad už 25. apríla (rok 2016), alebo až 12. mája (rok 2015). Hrubá snehová pokrývka svišťom nevadí, noru majú hocikedy aj uprostred veľkého snehového poľa.

Budeš môcť ísť len počas dennej doby (od východu po západ slnka). V Poľsku toto obmedzenie platí od 1. marca do 30. novembra.

Po zjazdovkách sa môžeš pohybovať, len keď sú otvorené pre lyžiarov. Stúpať smerom hore môžeš len v označených koridoroch , alebo za okrajom zjazdovky.

Áno, väčšina klasických skialpinistických túr bude v slovenských Tatrách stále ilegálna. Vo Vysokých napríklad Filmársky žľab, Sedielko, Slavkovský štít, časť tzv. haute route cez Železnú bránu a Prielom, Velická dolina, Vysoká, Rysy, sedlo Váha, Končistá cez Lúčne sedlo, Kôprovský štít, Satanovo sedlo, Štrbský štít, Bystrá lávka, Kriváň, ...

... Ale: V tomto novom návrhu poriadku je skialpinizmus definovaný ako disciplína horolezectva, ak je obtiažnosti S4 Traynardovej stupnice a vyššie (svahy s veľkou expozíciou, úzke žľaby, strmosť od 30° do 40° pri veľkej expozícii, strmosť do 45° pri nízkej expozícii). To by znamenalo, že pri týchto túrach sa smie lyžovať aj v oblastiach, kde je povolené horolezectvo . Pri definícii podmienok vykonávania horolezectva sa však stále hovorí o povinnosti ísť na túru o obtiažnosti III UIAA a viac, a povinnosti mať lano... Ak v tom má niekto jasno, nech mi napíše.

Zjazdové lyžovanie

Lyžovať sa smie len po zjazdovkách počas otváracích hodín lyžiarskeho strediska. Mimo zjazdovku lyžovať je zakázané (áno, napríklad aj zjazd Kartárikom).

Beh na lyžiach

Na bežkách budeš môcť pohybovať len po značených bežkárskych trasách . Dobre poslúžia tiež lesné cesty a chodníky pre chodcov popri ceste Slobody.

V tomto novom návrhu sa nespomínajú v zime otvorené chodníky, ale je predpoklad, že po chodníkoch označených a bude bežkovanie dovolené. Pozor, chodníky nie sú nijak upravované, niektoré môžu byť nebezpečné (ľad, strmosť).

© OpenStreetMap, SRTM, © OpenTopoMap (CC-BY-SA)