Tatranský [ne]poriadok
Návštevný poriadok TANAP-u vizuálne.

Návod na použitie

Vyber si z menu, aký šport chceš v Tatrách robiť. Nastav si na časovej osi dátum, kedy chceš vyraziť. Mapa Ti ukáže, kam smieš ísť. Môžeš si vybrať medzi dvoma verziami návštevného poriadku: Aktuálna z roku 2017, návrh z roku 2019. Popis pravidiel obsahuje legendu k mape.

Text sa primárne venuje slovenskému TANAP-u, ale snažil som sa spracovať mapou chodníky a pravidlá aj na poľskej strane v TPN.

Zobraz mapu

Prečo [ne]poriadok?

„V Tatrách panuje svet zákazov a obmedzení s ktorým by som teraz asi už nemohol žiť. Moji švajčiarskí priatelia napríklad ťažko chápu, že na Popradskom Plese a vo Velickej doline stoja veľké hotely (otvorené celú zimu), ale nesmú sa odtiaľ robiť lyžiarske túry do okolitých dolín.“ Alexander Luczy - horský vodca

„Žijem celý život v týchto horách, už to bude 50 rokov. A môžem povedať, že tak zlú atmosféru aká je tu som nikde na svete nezažil. Táto celá naša ochrana prírody... byrokrati vymyslia všelijaké veci a potom vás buzerujú v doline, pokuty dávajú a vyháňajú... nie je to dobre.“ Viktor Beránek - chatár na Chate pod Rysmi - hiking.sk podcast (48:00)

„Šopkizmus je slovenská ochranárska ideológia, ktorej filozofickým základom je účelové potláčanie všeobecných občianskych práv - vo vzťahu k životnému prostrediu - v prospech privilegovaných jednotlivcov a skupín obyvateľstva.“ Rudolf Pado - občiansky aktivista

„V Tatrách vládne návštevný (ne)poriadok“ Juraj Švajda - vysokoškolský učiteľ, bývalý strážca na Správe TANAP-u

O projekte

Som Jakub Rusnák a táto stránka je môj súkromný amatérsky projekt. Určite tu nájdete chyby. Nápady a pripomienky posielajte na info@neporiadok.sk.

Cieľom je preložiť návštevný poriadok TANAP-u napísaný komplikovanou úradničinou do zrozumiteľnej vizuálnej podoby. Chcel by som poukázať na to, že aktuálny stav pravidiel je dosť neznámy alebo ignorovaný nielen medzi návštevníkmi, ale aj domácimi. Myslím si, že kvôli tejto neznalosti je v Tatrách malý verejný tlak na zmenu týchto pravidiel k lepšiemu, aj pre obyčajného skialpinistu a vysokohorského turistu.

Zdroje

Naspäť na mapu


Neporiadok v návštevných poriadkoch

Ak hľadáš návštevný poriadok TANAP-u, pravdepodobne nájdeš ako prvú stránku tanap.org. Kedysi patrila správe TANAP-u a zobrazuje už neplatnú vyhlášku z roku 1999. Táto vyhláška de facto prestala platiť po prijatí nového Zákona o ochrane prírody z roku 2002. Na túto chybu prišli náhodou úradníci až v roku 2017 a potvrdil to aj nález ústavného súdu. Týmto sa začal aplikovať v TANAPe oveľa prísnejší Zákon o ochrane prírody, ktorý zakazuje akýkoľvek pohyb mimo chodníkov v 3. a vyššom stupni (= celý národný park). Aby sa vyhovelo horolezeckej a inej športovej verejnosti, narýchlo sa v 2017 prijala dočasná vyhláška, ktorá upravuje pár činností. Chýba tu však napr. cyklistika a aj pohyb so psom, kde sa teda uplatňuje prísnejší (a v prípade psov benevolentnejší) Zákon o ochrane prírody.

Naspäť na mapu