TATRANSKÝ [NE]PORIADOK

Návštevný poriadok TANAP-u vizuálne.

Zvoľ športovú aktivitu:
Zvoľ dátum:
16.3. 15.6. 31.10.
16.3.
... mapa ukazuje, kam smieš vtedy ísť.

Pešia turistika

V rámci hraníc národného parku môžeš chodiť len po značených chodníkoch , ktoré sú zobrazené na mape pre dátum, ktorý si si zvolil. Mimo chodníka smieš len v zastavanom území tatranských osád. Formálne by si nemal ani po neoznačených lesných cestách, ale väčšinou nebudeš mať problém.

Na slovenskej strane máme zimnú uzáveru väčšiny chodníkov vo vysokohorskom prostredí. Chodníky po otvorené chaty majú zimnú variantu značenú tyčovým značením. V Poľsku je v zime uzavretých len zopár chodníkov. V zime sa tam môžeš odkloniť z letnej trasy, ak to je z hľadiska lavínovej bezpečnosti nevyhnutné.

 Som so psom.

Ak ideš so psom, daj si ho na vodítko. V Poľsku je pes na väčšine chodníkov zakázaný. Pre kamzíky a svište je to predátor, ktorý ich plaší viac ako ľudia.

Môžeš ísť len počas dennej doby (od hodiny po východe po hodinu pred západom slnka). V Poľsku je toto obmedzenie o 2 hodiny kratšie (od východu po západ slnka) a platí od 1. marca do 30. novembra.

Zdravý rozum

Nekempuj. Tatry sú malé, je tu dosť legálnych ubytovacích možností z ktorých máš do hôr na skok.

Nezakladaj oheň a nefajči. Suchý kalamitný les je ako rozbuška.

Buď ticho, užívaj si horský kľud.

Odpadky si ber so sebou.

Kamzíky, svište a iné potvory obdivuj len z chodníka. Na ľudí na chodníku sú zvyknuté, nezvyčajný pohyb ich skôr odplaší.

Nekŕm žiadne zvieratá. Ani líšku Elišku pri Zamkovského chate, nepomôže jej to.

Kvietky netrhaj.

Horské plesá nie sú na kúpanie.

Nepúšťaj drony. Bzučiace čudo vznášajúce sa nad dolinou vníma tatranská zver ako predátora, z ktorého ide zošalieť.

Keď ťa chytí potreba, skús svoj výtvor v lese zakopať, vyššie v doline aspoň prikryť kameňom. Zahrabaný toaletný papier sa rýchlejšie rozloží a nebude pri vetre poletovať po celej doline. Prosím, nepoužívaj vlhčené utierky, ktoré sa rozkladajú veľmi dlho.

Horské poistenie

Na Slovensku Ti za záchrannú akciu v horách vystavia faktúru. Ak ju nechceš platiť z vlastného vrecka, uzatvor si poistenie na hory. Deti do 18 rokov sú grátis. Daj si pozor na výber poistenia, ak robíš niečo náročnejšie ako chodenie po značených chodníkoch. V Poľsku sa zatiaľ za záchranu v horách neplatí.

© OpenStreetMap, SRTM, © OpenTopoMap (CC-BY-SA)